|     |     |   ENGLISH
  |  
يکشنبه 3 تير 1397
  |     |  
نوع خبر 
 
 توليد اسانس گل محمدي با ارزش‌تر از گلاب است
 مدير کانون هماهنگي فناوري گل محمدي و گلاب دانشگاه کاشان با تأکيد بر لزوم ترويج فرهنگ استحصال اسانس به جاي گلاب گفت: استحصال اسانس به جاي گلاب پر درآمد تر است و موجب رشد اقتصادي مي‌شود.   دكتر عبدالرسول حقير ابراهيم‌آبادي، گل محمدي را سلطان گل‌ها و اسانس اين گل را با ارزش‌ترين محصول صنعت گل محمدي دانست و افزود: گلاب به علت دارا بودن مصرف کننده زياد و حجم گسترده كارگاه‌هاي سنتي با معضلاتي روبرو بوده است.   وي، تقلب در محصول گلاب توسط عده اي سودجو را از مشکلات آن برشمرد و اظهار داشت: وجود دو هزار گلابگير سنتي در منطقه كاشان و نداشتن ابزار تشخيصي مناسب، اين صنعت را با مشکل مواجه ساخته است.   دكتر حقير ابراهيم‌آبادي، با اشاره به اينکه گلابگيري‌هاي صنعتي به دليل نظارت دستگاه‌هاي اجرايي مربوطه در توليد گلاب و تمايلشان به حفظ اعتبار خود معمولاً تقلب نمي‌کنند، افزود: برخي واحدهاي گلابگيري سنتي با وجودي که از طرف اداره بازرگاني و ديگر دستگاه‌ها نظارت مي‌شوند اما به سبب گستردگي واحدها با سوء استفاده، گلاب نامرغوب توليد مي‌کنند.   مدير کانون هماهنگي گل محمدي و گلاب دانشگاه کاشان، اسانس گل محمدي را مانند طلا با ارزش دانست و افزود: از اسانس گل محمدي مي‌توان در صنعت عطرسازي براي ادکلن‌هاي گرانقيمت استفاده کرد.   وي، نبود دانش کافي، ارزش گذاري، بازاريابي و فرآوري و نبود پايگاه علمي توانمند و آگاه براي پشتيباني علمي مناسب از مراحل توليد و فرآوري را از مشکلات صنعت گل و گلاب و اسانس ذکر کرد و افزود: ايران با داشتن توان بالقوه زياد در اين صنعت به دليل عدم بکارگيري دانش و فناوري روز در مقايسه با ديگر کشورهاي جهان پيشرفتي نکرده است.   به گفته وي، کانون هماهنگي فناوري گل محمدي و گلاب دانشگاه کاشان با داشتن آزمايشگاه، تجهيزات و دستگاه‌هاي مربوطه امکان آناليز گلاب و اسانس را براي برطر ف کردن اين مشکلات دارد.   دكتر حقيرابراهيم‌آبادي اظهار داشت: با ساخت دستگاه تقطير مداوم در اين کانون، از هر سه تن گل محمدي يک کيلو اسانس استحصال مي‌شود.   شايان ذكر است کانون هماهنگي فناوري گل محمدي و گلاب دانشگاه کاشان ارديبهشت سال جاري با همکاري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در محل پژوهشکده اسانس‌هاي طبيعي دانشگاه کاشان در شهر قمصر گشايش يافت.   يک‌هزار و 200 هکتار از زمين‌هاي برزک، جوشقان کامو، قمصر و روستاهاي تابعه در شهرستان کاشان زير کشت گل محمدي قرار دارند و سالانه بيش از هفت هزار و 500 تن گلاب در اين شهرستان توليد مي‌شود.              
يکشنبه 30 خرداد 1389  13:22:12
 سي‌ام مرداد آخرين مهلت ثبت‌نام با تأخير، در هفدهمين سمينار علمي شيمي تجزيه ايران
دانشیار گروه شیمی دانشگاه کاشان، از برگزاری هفدهمین سمینار علمی شیمی تجزیه ایران در این دانشگاه خبرداد.   دکتر محسن بهپور افزود: این همایش علمی با همکاری انجمن شیمی ایران از 21 تا 23 شهریور ماه سال جاری از سوي گروه شیمی تجزیه دانشکده شیمی این دانشگاه برگزار می‌شود.   وی، هدف از برگزاری این همایش را، آگاهی از آخرین پیشرفت‌های علمی و مبادله اطلاعات در زمینه‌های مختلف شیمی تجزیه، ارتباط هرچه بیشتر و نزدیک تر بین مراکز دانشگاهی، صنعتی و پژوهشی کشور، ایجاد بستر مناسب برای ارتباط و تبادل نظر بین صاحب نظران و پژوهشگران شیمی تجزیه ذکر کرد.   به گفته وی، در حاشيه برگزاری این همایش علمی، تسهیلات لازم برای مشارکت صنایع مختلف به منظور ارائه دستاوردهای پژوهشی و کاربردی خود در زمینه‌های مرتبط با شیمی تجزیه فراهم می‌شود.   دبیر علمی برگزاری این همایش، آخرین مهلت ثبت نام با تأخير برای شرکت در این سمینار را 30مرداد ماه سال جاری ذکر کرد و افزود: استادان دانشگاه‌ها، پژوهشگران، مدیران، متخصصان صنایع، دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد می‌توانند با ثبت نام اینترنتی در این سمینار علمی شرکت کنند.   بهپور، با اشاره به اینکه آخرین مهلت پذیرش مقالات در این سمینار تا 10 خرداد ماه ادامه داشت گفت: این مقالات تا 20 تیرماه سال جاری داوری می‌شود.                
يکشنبه 30 خرداد 1389  6:25:4
 دستگاه کنسرو بازکن صنعتی در دانشگاه کاشان ساخته شد
دستگاه کنسرو بازکن صنعتی توسط داشجویان گروه مهندسی مکانیک دانشگاه کاشان ساخته شد.   دانشیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه کاشان گفت: این دستگاه قادر است درب‌ انواع قوطي‌هاي كنسرو را با تعداد زیاد (بین 300 تا 400 قوطی) در مدت زمان کم نسبت به سرعت اپراتور بازکند. دکتر سعید گلابی افزود: از این دستگاه در آشپزخانه‌های با جمعیت زیاد از جمله مراكز دانشگاهي استفاده می‌شود.   وی، صرفه جویی در زمان و نیروی کار، ارائه غذای گرم به دانشجویان و کم کردن هزینه‌ها برای ارائه غذای مطلوب را از جمله مزاياي اين دستگاه ذکر کرد.   به گفته وی، این دستگاه توسط سینا افطسی و سیدعلی میرآفتاب از دانشجویان گروه مهندسی مکانیک و با همکاری استادان این گروه طراحی و ساخته شده است.   سید علی میرآفتاب، یکی از طراحان این دستگاه، ابعاد این دستگاه کنسرو بازکن را 20 در 20 سانتیمتر به شکل مکعب ذکر کرد و افزود: ساخت این دستگاه حدود پنج ماه زمان برده است.   وی افزود: هزینه تولید انبوه این دستگاه چهار میلیون ریال برآورد می‌شود که نمونه‌های مشابه آن در ایران هفت میلیون ریال و مشابه خارجی 12 میلیون ریال است.            
يکشنبه 30 خرداد 1389  6:23:14
 سه رشته جديد در مقطع كارشناسي به رشته‌هاي دانشگاه كاشان افزوده شد
رئيس دانشگاه كاشان از افزايش سه رشته تحصيلي جديد در مقطع كارشناسي به مجموعه رشته‌هاي اين دانشگاه خبر داد.   دكتر سيدجواد ساداتي‌نژاد افزود: شوراي گسترش آموزش عالي با يكبار پذيرش دانشجو در رشته‌هاي آمار، مهندسي معدن و مهندسي صنايع اين دانشگاه موافقت به عمل آورد.   وي، به افزايش دو رشته جديد در سال تحصيلي آينده در مقطع كارشناسي ارشداشاره كرد و اظهار داشت: فيزيك فوتونيك و فيزيك ليزر در اين مقطع براي مهرماه سال تحصيلي 90-89 دانشجو مي‌پذيرد.   به گفته وي، با افزايش اين رشته‌ها تعداد كل رشته گرايش‌هاي تحصيلي دانشگاه به 82 رشته در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكترا افزايش مي‌يابد.   شايان ذكر است در دانشگاه كاشان بيش از هفت هزار و 600 دانشجو مشغول به تحصيل هستند.      
شنبه 29 خرداد 1389  12:35:47
 130 ميليارد ريال، اعتبار مورد نياز براي تكميل پروژه‌هاي عمراني دانشگاه كاشان
معاون طرح و توسعه دانشگاه كاشان گفت: 130 ميليارد ريال براي تكميل پروژه‌هاي عمراني اين دانشگاه اعتبار نياز است. دكتر عباس كتابي افزود: كتابخانه مركزي، سالن آمفي‌تئاتر، پژوهشكده نانو، پژوهشكده انرژي، پژوهشكده فرش و خوابگاه دانشجويي از جمله اين طرح‌هاست كه با زيربناي بيش از 16هزار مترمربع ساخته مي‌شود. وي، ساختمان سازمان مركزي دانشگاه را از ديگر طرح‌ها ذكر كرد و اظهار داشت: فاز نخست ساختمان سازمان مركزي دانشگاه با زيربناي 5هزار مترمربع در چهار طبقه در تابستان امسال به بهره‌برداري مي‌رسد. معاون طرح و توسعه دانشگاه كاشان به تكميل فاز نخست يادمان شهداي اين دانشگاه اشاره كرد و افزود: براي تكميل فاز نخست اين طرح يك ميليارد ريال هزينه شده است. دكتر كتابي، آزمايشگاه مركزي را از ديگر طرح‌هاي در حال احداث دانشگاه ذكر كرد و اظهار داشت: اين ساختمان با كمك خير ارجمند حاج احمد امامي كاشاني و اعتبارات دانشگاه كاشان با زيربناي 2500 مترمربع در سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد.            
چهارشنبه 26 خرداد 1389  9:38:13
1 2 3 4 5 6
انتخاب وب سایت :  

کاشان-کیلومتر ۶ بلوار قطب راوندی
کدپستی 8731753153
تلفن : ۰۳۱۵۵۹۱۹
فكس دبيرخانه : ۰۳۱۵۵۵۱۱۱۲۱