|     |     |   ENGLISH
  |  
جمعه 29 تير 1397
  |     |  
نوع خبر 
 
 رصد پديده زيبا و نادر اختفاي سياره ناهيد با ماه در رصدخانه دانشگاه كاشان
اين پديده نجومي كه هر چند سال يك بار رخ مي‌دهد به علت تغيير زاويه قرارگيري ماه نسبت به مدار سياره ناهيد اتفاق مي‌افتد و در هنگام اختفا ناهيد، ماه و زمين در يك راستا قرار مي‌گيرد.   اين اختفاي زيبا، در روز يكشنبه 89/2/26 از ساعت 13:44 در ايران آغاز و در ساعت 15:18 پايان پذيرفت.   هرچند مشاهده اين رخداد نجومي در شب بسيار جذابتر مي‌باشد ولي اين بار در ايران در حدود نيمروز اتفاق افتاد و با تلسكوپ و دوربين‌هاي دو چشمي به خوبي قابل مشاهده بود. تصويربرداري از اين پديده زيبا و نادر توسط مهندس صفايي كارشناس رصدخانه دانشگاه كاشان و با همكاري محمد سلطان الكتابي دانشجوي دانشگاه كاشان و عكاس نجومي انجام گرفت. ابزارهاي مورد استفاده تلسكوپ 16 اينچ مستقر در گنبد اصلي رصدخانه و دوربين عكاسي canon 5D  بود. به علت شرايط نامساعد جوي همچون وجود غبار و لكه‌هاي ابر پراكنده از لحظات تماس عكاسي نشد. بلكه با فاصله اندكي از تماس چهارم تعدادي تصوير تهيه شد كه نمونه اي‌از آن را در زير مي‌توانيد ببينيد: آخرين بار كه اين پديده در ايران مشاهده گرديد در شامگاه روز 28 خرداد 1386 بود (تصوير پايين) و در رصدخانه دانشگاه كاشان از اين رويداد فيلمبرداري گرديد كه در لينك «فيلمبرداري از پديده اختفاي سياره ناهيد در پشت ماه» مي‌توانيد اين فيلم را مشاهده نماييد.    وبسايت رصدخانه دانشگاه كاشان                                
چهارشنبه 29 ارديبهشت 1389  13:10:46
 اطلاعیه کنگره علمی حکیم افضل‌الدین مرقی کاشانی
به اطلاعیه محققان، اندیشمندان و علاقمندان کنگره علمی حکیم افضل‌الدین مرقی کاشانی (باباافضل) می‌رساند بنا به درخواست عده‌ای از محققان مبنی بر تمدید فرصت ارسال مقاله و همچنین پایان نیافتن عملیات بازسازی و مرمت بقعه باباافضل، ستاد برگزاری این کنگره تصمیم گرفت برگزاری این کنگره را از 28/2/89 تا آبان ماه 1389 به تأخیر بیندازد. ضمن تشکر و قدردانی و پوزش از پژوهشگرانی که با ارسال مقاله یا چکیده ما را یاری فرموده‌اند، استدعا داریم محققان دیگر فرصت را غنیمت شمرده و با ارسال مقالات علمی و تحقیقی خویش بر شکوه و عظمت علمی آن بیفزایند.   با تشکر دبیرخانه کنگره علمی حکیم افضل الدین مرقی کاشانی        
چهارشنبه 29 ارديبهشت 1389  5:46:58
 در دیدار دانشیار دانشگاه تفلیس با رئیس دانشگاه کاشان ارتباطات دانشگاه کاشان با دانشگاه تفلیس بررسی شد
  در دیدار دکتر گئورگی لبژانیدزه با دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد ارتباطات آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌های کاشان و تفلیس مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.   رئیس دانشگاه در این دیدار با استقبال از گسترش ارتباط این دانشگاه با دانشگاه‌های دیگر کشورها به ویژه کشورهای همسایه كه حوزه‌هاي مشترك فرهني با كشور ايران دارند، با ذکر ویژگی‌هایی از دانشگاه کاشان آمادگی این دانشگاه را برای همکاری‌های علمی و پژوهشی با دانشگاه تفلیس اعلام کرد.   دکتر گئورگی لب‍ژانیدزه نیز با بیان خاطراتی از دیدارش با رهبر معظم انقلاب و ابلاغ دعوت رسمی رئیس دانشگاه تفلیس برای دیدار دکتر ساداتی‌نژاد از این دانشگاه، برخی شاخصه‌های دانشگاه متبوعش را مورد اشاره قرار داد و گفت ما آماده تبادل دانشجو و استاد با دانشگاه کاشان هستیم.   در این دیدار مقرر شد به منظور عملی شدن ارتباط‌های دو دانشگاه تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه کاشان و دانشگاه تفلیس تنظیم و به امضای رؤسای دو دانشگاه برسد.   شایان ذکر است دکتر گئورگی لبژانیدزه ایران شناس و استاد کرسی عربی دانشگاه تفلیس گرجستان می‌باشد و کتاب ترجمه قرآن ایشان به زبان گرجی به عنوان كتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال 1386 انتخاب و از دست ریاست جمهوری اسلامی ایران موفق به دریافت جایزه شده است.   لبژانیدزه همچنین اشعار خیام، مولانا، سهراب سپهری و چند اثر دیگر از فارسی و عربی را به زبان گرجی ترجمه کرده است و خود نیز از شاعران معاصر گرجستان به شمار می‌آید.     اضافه می‌کند دکتر گئورگی لبژانیدزه که به دعوت گروه همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه کاشان به این دانشگاه سفر کرده بود در جمع استادان و دانشجویان دانشکده علوم انسانی نيز با موضوع نقش کلیسای ارتدکس در مسایل سیاسی گرجستان و مشترکات فرهنگی ایران و گرجستان سخنرانی کرد.                
چهارشنبه 29 ارديبهشت 1389  5:25:40
 39 کانون هماهنگی فناوری در کشور مشغول فعاليت هستند
  معاون فناوری و نوآوری معاون علمی و فناوری رئيس جمهور گفت: 39 کانون هماهنگی فناوری در کشور وجود دارد.   دکتر حسین سالارآملی در پژوهشکده اسانس طبیعی قمصر دانشگاه کاشان افزود: این کانون‌ها در موارد مختلف موتورهای دیزلی، موتورهای الکتریکی، کامپوزیت ها، زعفران ، توت فرنگی کردستان، ماشین‌های دیزلی و انواع دیگر به فعالیت مشغول هستند.   وی، مبنای واگذاری این کانون‌ها را توانمندی علمی، فراهم آوردن امکانات موجود، وجود یک نهاد دانشگاهی، مشخص بودن تجار و واحدهای صنعتی ذکر کرد.     به گفته وی، اگر حلقه تولید دانش و فناوری و تجارت در کنار هم قرار گیرند پس از بررسی این کانون‌ها از سوي نهاد ریاست جمهوری واگذار می‌شود.   سالارآملی، کاشان را به عنوان یکی از شهرهای مهم در زمینه فناوری‌های نو و کانون های هماهنگی دانست و افزود: با توجه به ظرفیت های این شهرستان و توان علمی دانشگاه کاشان تاکنون دو کانون هماهنگی فرش و گلاب و گل محمدی به این دانشگاه واگذار شده است.   به گفته وی، طرح شهر پاک خورشیدی در این شهرستان در دست مطالعه است كه در اين طرح به جای اینکه از انرژی فسیلی و برق و گاز استفاده شود به جای آن از انرژی خورشیدی بهره‌ برده مي‌شود تا استفاده از انرژی‌های فسیلی کاهش پیدا کند و علاوه بر حفظ ثروت‌هاي ملي آلودگی كمتري نيز توليد شود.            
سه شنبه 28 ارديبهشت 1389  18:57:40
 ارتقاء نظام فناوری و نوآوری رمز توسعه کشور است
معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری رئيس جمهور گفت: توجه به سیستم ونظام فناوری‌های جدید، نوآوری در اين زمينه‌ها موجب پیشرفت همه جانبه کشور می‌شود.      دکتر حسین سالار آملی، در مراسم گشایش کانون هماهنگی گل محمدی و گلاب در پژوهشکده اسانس‌هاي طبیعی دانشگاه کاشان افزود: کانون‌های هماهنگی دانشگاه وصنعت بر اساس مدل خاصی پی‌ریزی شده که امیدواریم به نتیجه برسد.   وی، با اشاره به اینکه مبنای کار دیگر تئوری نیست و در بطن عمل باید وارد شد اظهار داشت: مدل‌های نوآورانه و فناورانه در دنیا چند نوع بیشتر نیست که دانشگاه نماد و سمبل این حرکت است.   وی اظهارداشت: فناوری و دانش فنی شامل تولید عرضه‌گرا است و این عرضه را باید زمانی بکار برد که کشش بازار به دنبال فناوری و دانش و محصولات جدید و مدل تقاضاگرا باشد.   به گفته وی، مدل پیشرفت توسعه علم و فناوری مدل تقاضاگراست که ما بايد در سطح دنیا مشتری داشته باشيم.   دكتر سالارآملی، وجود کارخانه‌دارها در کنار دانشگاه را ضروری دانست و افزود: توسعه فناوری و نوآوری، با همفکری و تعامل صنعت با علم به دست می‌آید.       وی اظهار داشت: باید استفاده کننده، صادر کننده، تولید کننده و دانش فنی در کنار همدیگر قرار بگیرند چون نگاه سیستماتیک و تعامل و هماهنگی با یکدیگر بهترین نقش را ایفا می‌کند و نظام ملی نوآوری را موجب می‌شود.   معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری رئيس جمهور، با اشاره به اینکه یکی از مشکلات عمده این است که با شتاب تکنولوژی می‌خواهیم پیش برویم وکشش بازار را فراموش کرده‌ایم افزود: اگر کشش بازار و فشار فناوری توامان با هم انجام شود و نظام پایدار باقی بماند فناوری موفقیت‌آمیز است و نوآوری تحقق می‌یابد.   سالارآملی، ثبت بین المللی گلاب را ضروری دانست و گفت: باید به گل به عنوان صنعت سودآور و اشتغال‌زا نگاه شود.   وی، آموزش را در اين زمينه لازم دانست و افزود: باید نحوه چیدن گل، زمان چیدن، کشت گل، برداشت و زمان آبدهی و تجارت خارجی و نحوه کارآیی و سوددهی را با کمک کارشناسان جهاد کشاورزی وصنعتگران و مجموعه علمی دانشگاهی آموزش داد.   سالار آملی، کانون هماهنگی گلاب و گل محمدی دانشگاه کاشان را، بر اساس برنامه‌ریزی معاون فناوری ریاست جمهوری دانست و افزود: وظیفه این کانون، ایجاد هماهنگی و هم افزایی ما بین نهادهای دست اندر کار گل محمدی و صادرکنندگان و مجموعه افرادی که می‌توانند خدمت رسان باشند تا آنها زیر یک چتر گردهم آیند تا خدمات خوبی را به مردم ارائه دهند.       در این نشست کارشناسان گل محمدی و صنعتگران از شهرهای شیراز، میمند، تهران و کاشان حضور داشتند.                  
سه شنبه 28 ارديبهشت 1389  18:53:39
1 2 3 4 5 6
انتخاب وب سایت :  

کاشان-کیلومتر ۶ بلوار قطب راوندی
کدپستی 8731753153
تلفن : ۰۳۱۵۵۹۱۹
فكس دبيرخانه : ۰۳۱۵۵۵۱۱۱۲۱