|     |     |   ENGLISH
  |  
يکشنبه 3 تير 1397
  |     |  
نوع خبر 
 
 كارگاه بين‌المللي فناوري نانو دانشگاه كاشان به كار خود پايان داد
كارگاه بين‌المللي علمي، تخصصي فناوري نانو روز چهارشنبه در پژوهشكده اسانس قمصر دانشگاه كاشان به كار خود پايان داد. رئيس پژوهشكده فناوري نانو دانشگاه كاشان و دبير اجرايي اين كارگاه بين‌المللي گفت: اين كنفرانس علمي به مدت سه روز با حضور متخصصان و كارشناسان نانو كشورهاي غيرمتعهد (گروه نم) برگزار شد. مسعود همدانيان افزود: كارشناسان نانو 17 كشور عضو اين گروه برنامه‌هاي تحقيقاتي و آخرين دستاوردهاي علمي خود را با موضوع نانو در كارگاه‌هاي مختلف در قالب 28 سخنراني ارائه كردند. وي، هدف از برگزاري اين كارگاه علمي را تبادل تبادلات و اطلاعات علمي و ارتقاء فناوري نانو در اين كشورها ذكر كرد و ابراز اميدواري كرد تا با برگزاري اين كارگاه‌ها كه با برنامه‌هاي مدون و يكنواخت برگزار مي‌شود، زمينة تعامل علمي و تخصصي و توسعه فناوري نانوفناوري فراهم شود. كشورهاي هند، كنيا، عراق، كوبا، ارمنستان، ميانمار، اندونزي، مالزي، ليبي، نيجريه، سري‌لانكا، اوگاندا، زامبيا، سوريه، پاكستان، ايران، كلمبيا و آفريقاي جنوبي از كشورهاي شركت كننده در اين همايش و كارگاه بودند.    
چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388  14:50:39
 چهار رشته جديد نانو در دانشگاه كاشان ايجاد مي‌شود
رئيس پژوهشكده فناوري نانو دانشگاه كاشان، از راه‌اندازي چهار رشتة جديد نانو در اين دانشگاه خبر داد. دكتر مسعود همدانيان گفت: مقدمات ايجاد رشته‌هاي نانوالكترونيك، نانومكانيك، نانومحاسبات رياضي و نانو مهندسي شيمي در مقطع كارشناسي ارشد انجام شده است كه با اعلام مجوز آن از وزارت علوم، تحقيقات به زودي اين رشته‌ها به مجموعه رشته‌هاي فناوري نانو دانشگاه كاشان اضافه مي‌شود. وي به پژوهشكده نانوفناوري اين دانشگاه به عنوان نخستين پژوهشكده نانو در ايران اشاره كرد و اظهار داشت: با پذيرش نخستين دانشجويان فناوري نانو از سال 1384 تاكنون 20 دانشجو از اين پژوهشكده دانش‌آموخته شده‌اند. به گفته وي، در حال حاضر اين پژوهشكده با دو گرايش نانوشيمي و نانوفيزيك در مقطع كارشناسي ارشد فعاليت دارد كه اميد است با تفاهم‌نامه همكاري كه بين دانشگاه كاشان با دانشگاه روسيه در زمينه نانو در هفته گذشته امضا شده است مقدمات راه‌اندازي دوره‌هاي دكتراي رشته نانو در اين دانشگاه فراهم شود.      
چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388  14:48:59
 نمايشگاه عكس‌هاي نجومي محمد سلطان‌الكتّابي در دانشگاه كاشان
  نمايشگاه عكس‌هاي نجومي محمد سلطان‌الكتّابي به مناسبت سال جهاني نجوم در دانشگاه كاشان برگزار شد. محمد سلطان‌الكتّابي، دانشجوي سال سوم معماري دانشگاه كاشان است كه در يك روز بهاري با دوربين خود قرار گذاشت تا عشق را در جايي ميان آسمان و زمين پيدا كنند! وي آشنايي خود با دنياي شگفت‌انگيز نجوم را از  8 سال پيش ذكر كرد و ابراز داشت: وقتي از دنيا مي‌بُرم، آسمان پناهگاه من است و با محو شدن در آن به آرامش مي‌رسم و آسمان سال‌هاست که مرا شيفته خود کرده و بي اختيار مرا به سوي خود مي‌کشد؛ در بستر بيماري، نيمه‌هاي شب، وقت گرفتاري ، شب امتحان! و... آسمان حرف اول را مي‌زند و بازيگر نقش اول فيلمنامه زندگي من است! در اين مدت هميشه براي نظاره پديده‌هايي چون خسوف و کسوف، گذر، مقارنه و اختفاي سيارات بي تاب بودم و براي فرا رسيدن هر يک، لحظه شماري كردام. محمد سلطان‌الكتّابي گفت: عکاسی نجومی را با تهیه یک دوربین کوچک دیجیتالی آغاز نمودم. عکاسی با یک دوربین غیر حرفه‌ای و دست و پنجه نرم کردن با محدودیت‌های آن، زمینه‌ای برای تقویت خلاقیت اینجانب ایجاد کرد که بسیاری از مهارت‌هایی كه  تاکنون کسب کرده‌ام را مدیون همین محدودیت‌ها مي‌دانم. وي يادآور شد: علاقه‌اش به معماری و طبیعت سبب شد تا پدیده های نجومی را در کنار  بناهای کهن و طبیعت زیبا به نصویر بکشد و به تصویر کشیدن عظمت و زیبایی آسمان و طبیعت در یک عکس برای  ايشان همیشه جذاب و شگفت انگیز بوده است.       برخي سوابق محمد سلطان‌الكتّابي در عرصه نجوم عبارتند از: ـ عضويت در شوراي مرکزي انجمن اختروش ايران ـ مديريت سايت اينترنتي و مرکز اطلاع رساني انجمن اختروش ايران ـ انتخاب به عنوان رصدگر و گزارشگر برتر سال 1386 از سوي گروه غير حرفه‌اي رؤيت هلال ماه ايران ـ عضويت در کميته علمي ستاد استهلال استان اصفهان ـ سرپرستي گروه‌هاي رويت هلال استان اصفهان در پنج سال اخير ـ ثبت چند رکورد مهم رويت هلال ـ انتخاب چندين عکس نجومي به عنوان عکس برگزيده در سايت‌هايي چون Twan, Spaceweather ,Atoptic ـ ارائه مقالاتي در روزنامه‌ها و مجلات كثير‌الانتشار محمد سلطان‌الكتّابي گفت:  اين نمايشگاه كه حاوي 18 قطعه عكس در ابعاد 70×50  مي‌باشد با همكاري و حمايت دانشكده معماري و هنر، معاونت دانشجويي و فرهنگي و رصدخانه دانشگاه كاشان برگزار شده است. ايشان متذكر شدند: اين نمايشگاه عكس در سه مرحله برگزار مي‌گردد كه قسمت اول آن در خانه تاريخي عباسيان كاشان و با حمايت سازمان رفاهي تفريحي كاشان، قسمت دوم در پرديس مركزي دانشگاه كاشان و قسمت پاياني در دانشكده معماري و هنر دانشگاه كاشان برگزار مي‌گردد. اين نمايشگاه تا 31 ارديبهشت در دانشگاه كاشان ادامه دارد و سپس از شنبه 2 خرداد ماه مدت يك هفته در دانشكده معماري و هنر اين دانشگاه برپا خواهد بود. لازم به ذكر است اين نمايشگاه ششمين نمايشگاه از آثار محمد سلطان‌الكتّابي است و عكس‌هاي اين دانشجوي دانشگاه كاشان و منجم آماتور در مسابقات سراسري نگاه آسماني و جشنواره عكس همايش ملي دانشجويي معماري ايراني به عنوان عكس‌هاي برگزيده انتخاب شدند و اكثراً در سايت‌هاي spaceweather.com، moonsighting.com و atoptic.co.uk به روز شده‌اند.      
چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388  10:28:1
 رئيس مركز علمي و فناوري كشورهاي عدم تعهد: ايران آينده درخشاني در زمينه نانو فناوري دارد
    رئيس مركز علمي و فناوري‌هاي كشورهاي عدم تعهد گفت: ايران آينده درخشاني در زمينه فعاليت‌هاي نانوفناوري در كشورهاي غير متعهد دارد. دكتر آرون گفت: اگر ايران نقش فعاليت‌هاي خود را گسترش دهد، حتي در كشورهاي غير عدم تعهد هم در زمينه نانوفناوري مبتكر خواهد بود. وي اظهار داشت: ايران چند ماه قبل به عضويت كشورهاي غير متعهد در بخش صنعت و فناوري نانو درآمده است و فعاليت‌هاي بسيار خوبي از آن زمان تاكنون داشته است. به گفته وي، در حال حاضر 42 كشور عضو كشورهاي غير متعهد «گروه نم» هستند كه در زمينه نانو فناوري فعاليت دارند. ايشان، علت انتخاب شهر كاشان براي برگزاري اين كارگاه را وجود مركز و پژوهشكده نانو در دانشگاه اين شهر و فعاليت‌هاي درخشان پژوهشگران دانشگاه كاشان در زمينه نانوفناوري ذكر كرد. به گفته وي، كارگاه اعضاء گروه نم در زمينه نانو فناوري هر ساله برگزار مي‌شود و كنفرانس‌ها و كارگاه‌هاي بعدي در كشورهاي هند، مالزي، تركيه و ويتنام خواهد بود.     وي اظهار داشت: 20 كشور متخصص نانوفناوري در اين همايش شركت كرده‌اند و ايران پرچم‌دار نانو فناوري در بين كشورهاي عضو شده است. رئيس دانشگاه كاشان هم فناوري نانو را به عنوان يكي از شاخه‌هاي مهم علمي ذكر كرد و گفت: از آنجا كه بيشتر شاخه‌هاي علمي با نانو فناوري ارتباط دارد كشورهاي دنيا تلاش مي‌كنند جايگاه علمي ويژه‌اي را در اين زمينه پيدا كنند و به اين دانش دست يابند. دكتر سيدجواد ساداتي‌نژاد با اشاره به اينكه ايران جايگاه خوبي در زمينه نانوفناوري دارد افزود: ايران در اين زمينه در جهان اسلام رتبة نخست را دارد و اين نشان از توسعه فناوري نانو در بين دانشگاهيان و پژوهشگران كشور است. وي، پژوهشكده نانو دانشگاه كاشان را به عنوان نخستين پژوهشكده ايران در اين زمينه دانست و اظهار داشت: اين پژوهشكده سه سال است كه رتبة اول در زمينه نانو فناوري در كشور را كسب مي‌كند. به گفته وي، برگزاري اين كارگاه بين‌المللي با شركت بيش از 20 كشور غيرمتعهد، زمينة مناسبي براي تبادل اطلاعات، كارشناسان و متخصصان براي توسعه اين رشته در كشور و اميد مي‌رود برگزاري اين گونه كارگاه‌ها موجب توسعه فناوري نانو در جهان اسلام نيز باشد. اين كارگاه بين‌المللي تا 30 ارديبهشت ماه سال جاري در پژوهشكده نانو دانشگاه كاشان واقع در شهر قمصر ادامه دارد.      
دوشنبه 28 ارديبهشت 1388  16:51:12
 همايش و كارگاه بين‌المللي فناوري نانو در دانشگاه كاشان آغاز به كار كرد
  كارگاه بين‌المللي علمي تخصصي نانو فناوري روز دوشنبه 28 ارديبهشت ماه جاري با حضور دانشمنداني از كشورهاي غير متعهد در پژوهشكده اسانس‌هاي طبيعي دانشگاه كاشان در قمصر آغاز به كار كرد. رئيس پژوهشكده فناوري نانو دانشگاه كاشان و دبير اجرايي اين كارگاه گفت: متخصصان و كارشناسان نانوفناوري از 20 كشور عضو جنبش عدم تعهد (نم) در اين كارگاه شركت دارند. دكتر مسعود همدانيان افزود: در اين كارگاه سه روزه 28 سخنراني در زمينه آخرين دستاوردها و تحقيق‌هاي انجام شده در زمينه نانوفناوري ارائه مي‌شود. وي، هدف از برگزاري اين كارگاه را تدوين برنامه مدون و يكنواخت در زمينه نانو و تبادل اطلاعات ذكر كرد و اظهار داشت: اميد است با برگزاري اين همايش، زمينه همكاري وسيع بين اعضاي مجموعه كشورهاي غير متعهد و پژوهشكده نانو فناوري دانشگاه كاشان فراهم شود.     به گفته ايشان، هند، كنيا، عراق، كوبا، ارمنستان، ميانمار، اندونزي، مالزي، ليبي، نيجريه، سري‌لانكا، اوگاندا، زامبيا، كلمبيا، آفريقاي جنوبي، موريتاني، سوريه، پاكستان و ايران از كشورهاي شركت‌كننده در اين همايش هستند. اين همايش و كارگاه بين‌المللي با همكاري و حمايت‌هاي مالي ستاد توسعه نانو فناوري رياست جمهوري و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به مدت 4 روز در تهران و كاشان برگزار مي‌شود.    
دوشنبه 28 ارديبهشت 1388  16:48:34
1 2 3 4 5 6
انتخاب وب سایت :  

کاشان-کیلومتر ۶ بلوار قطب راوندی
کدپستی 8731753153
تلفن : ۰۳۱۵۵۹۱۹
فكس دبيرخانه : ۰۳۱۵۵۵۱۱۱۲۱