|     |     |   ENGLISH
  |  
يکشنبه 3 تير 1397
  |     |  
نوع خبر 
 
 عمليات ساختماني خوابگاه دانشجويي پژوهشكده اسانس دانشگاه كاشان شروع شد
  عمليات ساختماني خوابگاه دانشجويي پژوهشكده اسانس‌هاي طبيعي دانشگاه كاشان با حضور رئيس صندوق رفاه دانشجويي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در شهر قمصر كاشان شروع شد. رئيس دانشگاه كاشان در حاشية عمليات كلنگ‌زني اين خوابگاه افزود: اين طرح در زيربناي 800مترمربع در دو طبقه با كمك خير اين شهر حاج مجيد راهب ايجاد مي‌شود. دكتر سيدجواد ساداتي‌نژاد ضمن تقدير از ايشان، ظرفيت اين خوابگاه را 100نفر ذكر كرد و اظهار داشت: اين طرح با اعتبار دو ميليارد و 500 ميليون ريال ايجاد مي‌شود. وي، پژوهشكده اسانس را از نخستين پژوهشكده‌هاي اسانس در كشور برشمرد و خاطرنشان كرد: با توجه به استقبال و رفاه دانشجويان و جهت شناساندن اين پژوهشكده به عنوان قطب علمي بين‌المللي ساخت اين خوابگاه از ضروريات دانشجويان به شمار مي‌رفت.     حاج مجيد راهب خيّر اين طرح هم ضمن اشاره به فرمان حضرت علي(ع) به مالك اشتر كه رشتة حيات كشور در دست بازرگانان، صنعتگران و هنرمندان است و بدون آنها مملكت تهيدست و بينوا مي‌گردد گفت: افرادي كه توان خدمت دارند بايد جهت رشد و ترقي جامعه و كشور خود از هيچ كوششي دريغ نكنند. وي، ارتباط با صنعتگران و دانشگاهيان را ضروري دانست و ابراز اميدواري كرد تا با تعامل اين دو قشر زمينه‌‌اي جهت معرفي صنعت اصيل ايراني به ديگر رقبا فراهم شود.    
سه شنبه 31 ارديبهشت 1387  16:32:34
 برگزاري نخستين كارگاه آموزشي اسانس و تركيبات طبيعي گياهي در دانشگاه كاشان
  نخستين كارگاه آموزشي اسانس و تركيبات طبيعي گياهي روز دوشنبه در پژوهشكده اسانس‌هاي طبيعي دانشگاه كاشان در قمصر برگزار شد. رئيس دانشگاه كاشان در اين آيين، پژوهشكده اسانس دانشگاه را به عنوان تنها پژوهشكده اسانس در خاورميانه ذكر كرد و گفت: اين مركز به منظور واحدي علمي تحقيقاتي براي دانشجويان ايجاد و اولين دانشجوي اسانس كشور در سال گذشته در مقطع كارشناسي ارشد از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل شد. دكتر سيدجواد ساداتي‌نژاد با اشاره به اينكه اسانس در حال حاضر يكي از احتياجات دنيا به شمار مي‌رود افزود: با وجود بيش از 350 گونه اسانس در منطقة كاشان زمينه مناسبي جهت توسعه اين صنعت در اين منطقه وجود دارد كه پژوهش‌هاي علمي بيشتري در جهت ارتقاء اين صنعت لازم است. ايشان ايجاد مركز رشد اسانس در پژوهشكده اسانس قمصر را ضروري دانست و گفت: با افتتاح اين مركز و استفاده از صاحبان ايده در گروه‌هاي سني مختلف در بحث اسانس زمينه ترقي اين صنعت و معرفي اين قشر به عنوان قطب اسانس‌هاي گياهي در ايران فراهم مي‌شود. رئيس دانشگاه كاشان از احداث باغ موزه گياهان دارويي در شهر قمصر خبر داد و خاطر نشان كرد: اين باغ با همكاري شهرداري قمصر جهت كارهاي تحقيقاتي دانشجويان در آينده‌هاي نزديك به بهره‌برداري مي‌رسد. دكتر ساداتي‌نژاد به برگزاري هر ساله كارگاه آموزشي در اين پژوهشكده تأكيد كرد و گفت: با دعوت از كارشناسان علم و صنعت اسانس و انتخاب افراد برگزيده بايد سعي شود اين پژوهشكده به عنوان قطب علمي و بين‌المللي معرفي شود.     رئيس انجمن گياهان دارويي هم در اين نشست ضمن قدرداني از برگزاركنندگان اين كارگاه آموزشي ابراز اميدواري كرد تا اين كارگاه مقدمه‌اي در جهت ارتقاء صنعت اسانس در كشور باشد. دكتر محمدباقر رضايي با اشاره به تشكيل انجمن گياهان دارويي ايران در سال 84 افزود: چاپ و نشر مقاله‌هاي علمي، فصلنامه علمي، پژوهشي انگليسي، برگزاري كنگره و همايش ملي و بين‌المللي، نشست با نخبگان از جمله برنامه‌هاي اين انجمن است. رئيس پژوهشكده اسانس‌هاي طبيعي دانشگاه كاشان و دبير برگزاري اين كارگاه هدف از برگزاري اين كارگاه آموزشي را آشنايي دانشجويان با روش‌هاي پيشرفته اسانس ذكر كرد. دكتر محسن بهپور گفت: در اين كارگاه آموزشي با استفاده از كارشناسان اسانس در همكاري دانشگاه سعي مي‌شود كارهاي تحقيقاتي و پژوهشي آنها به محصول تبديل شود. در اين نشست بخشدار و شهردار قمصر هم به تاريخچه توليد گل محمدي و مراحل تبديل آن به گلاب و اسانس اشاره كردند. در اين كارگاه آموزشي از پروفسور روستائيان پدر علم اسانس ايران و مهندس حسين حجازي پدر صنعت اسانس به پاس 30 سال تجربه درخشان آنها در اين زمينه تجليل شد.  
سه شنبه 31 ارديبهشت 1387  14:2:31
 پدر علم ترپلوئيدهاي ايران در دانشگاه كاشان از كشف ماده ضد مالاريا خبر داد
  پدر علم ترپلوئيدهاي ايران «پروفسور عبدالحسين روستائيان» در پژوهشكده اسانس‌هاي طبيعي دانشگاه كاشان از كشف ماده جديد ضدمالاريا خبر داد. استاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران، با اشاره به استخراج اين ماده دارويي از گياه معطر «آرتميزيا ديفوزا» كه در استان خراسان وجود دارد افزود: اين ماده با اثر ضد مالاريايي و اسكلت كربني جديد ناشناخته در دنيا كه به نام «تهرانوليد» نامگذاري شده با همكاري انستيتو پاستور در مرحله آزمايش است. پروفسور عبدالحسين روستائيان روز دوشنبه 30/2/87 در حاشية برگزاري نخستين كارگاه آموزشي اسانس و تركيبات طبيعي گياهي در پژوهشكده اسانس دانشگاه كاشان، اثر مثبت اين ماده استخراجي جديد را گروه عاملي «ايندوپروكسي» ذكر كرد و اظهار داشت: ثابت شدن اثر آنتي‌مالاريايي اين ماده بر روي بيماري مالاريايي بسيار خطرناك كه سالانه جان بيش از دو ميليون كودك آفريقايي را مي‌گيرد اثر بخش است.     پدر علم ترپلوئيدهاي ايران، رسيدن به توليد انبوه اين دارو را فعاليت‌هاي گسترده و كلنيكي ذكر كرد و ابراز اميدواري كرد تا با ساخت اين دارو گام جديدي در توليد داروهاي گياهي برداشته شود. روستائيان در مورد جايگاه علم شيمي گياهي و مواد طبيعي در كشور، سرمايه‌گذاري در اين بخش را لازم دانست و گفت: متأسفانه كارهاي پژوهشي محققان تنها در حد ارائه مقاله در نشريات بين‌المللي است. وي، تعامل و همكاري بين صنايع و محققان دانشگاهي را لزوم موفقيت و ارتقاء صنعت علم شيمي مواد طبيعي دانست و يادآور شد: كشور ايران با دارابودن هشت هزار گونه گياهي دارويي زمينه بسيار مناسبي براي توليد انواع مختلف داروهاي گياهي است.  
سه شنبه 31 ارديبهشت 1387  13:39:7
 برگزاري نخستين كارگاه آموزشي زلزله در دانشگاه كاشان
نخستين كارگاه علمي آموزشي زلزله با موضوع «روستا و زلزله» در دانشكده معماري و هنر دانشگاه كاشان برگزار شد. عضو هيأت علمي پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسي و مهندسي زلزله در اين كارگاه گفت: اگر در جهت مقاوم‌سازي سازه‌هاي موجود روستايي كشور چاره‌انديشي نشود، وقوع زلزله فجايع انساني بزرگي را به همراه خواهد داشت. دكتر «ساسان عشقي» با اشاره به احتمال وقوع زلزله در تمام نقاط كشور افزود: وجود 70هزار منطقه روستايي در كشور و به طور ميانگين وجود 3500 روستا در هر استان بر لزوم و اهميت مديريت بحران در اين زمينه مي‌افزايد. وي يادآور شد: نوع مصالح به كار رفته در سازه‌هاي روستايي به ويژه خشت و گل و با توجه به نامشخص بودن ضريب آن در زلزله به خطرات ناشي از وقوع زلزله مي‌افزايد. همچنين ايشان بر بكارگيري چوب به عنوان سازه سبك در ساخت و سازهاي روستايي تأكيد كرد و خاطرنشان كرد: بايد امكانات منطقه‌اي و بومي با تكنولوژي تلفيق شود و در خدمت انسان قرار گيرد. دكتر عشقي با تقدير و تشكر از برگزاركنندگان اين كارگاه ابراز اميدواري كرد دانشجويان رشته معماري با آشنايي كامل از زلزله بتوانند در ارائه راهكارهاي مقابله با اين پديده طبيعي مؤثر باشند. گفتني است، بررسي كلي بحران زلزله، مصاديق زلزله در سراسر دنيا و ارائه نمونه ساخت و سازه‌هاي روستايي و جلسه پرسش و پاسخ از جلمه بخش‌هاي اين كارگاه آموزشي يكروزه بود.    
دوشنبه 30 ارديبهشت 1387  8:48:46
 همايش منطقه‌اي شيمي در دانشگاه كاشان برگزار مي‌شود
همايش علمي صنعتي مهندسي شيمي در سطح منطقه‌ در دانشگاه كاشان برگزار مي‌شود. اين همايش علمي يك روزه در چهار محور نانوتكنولوژي، بيوتكنولوژي، انرژي‌هاي نو و پتروشيمي با حضور صاحبنظران اين رشته‌ها برگزار خواهد شد. هدف از برگزاري اين همايش افزايش سطح علمي دانشجويان، آشنايي با گرايش‌هاي مختلف مهندسي شيمي و پيشرفت‌هاي نوين اين رشته است. اين همايش علمي به همت انجمن علمي مهندسي شيمي دانشگاه كاشان در روز پنجشنبه دوم خردادماه سال‌جاري در اين دانشگاه برگزار مي‌گردد.    
دوشنبه 30 ارديبهشت 1387  8:42:42
1 2 3 4 5 6
انتخاب وب سایت :  

کاشان-کیلومتر ۶ بلوار قطب راوندی
کدپستی 8731753153
تلفن : ۰۳۱۵۵۹۱۹
فكس دبيرخانه : ۰۳۱۵۵۵۱۱۱۲۱