|     |     |   ENGLISH
  |  
دوشنبه 29 مرداد 1397
  |     |  

کاشان سرزمین کهن

منطقه جغرافیایی کاشان

حوزه فرهنگی، جغرافیایی کاشان واقع در شمال اصفهان شامل شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل و نطنز است که به مرکزیت کاشان ازدیرباز حوزه مشترک تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی داشته‌اند و اکنون نیز که به لحاظ تقسیمات کشوری از هم جدا می‌باشند. روابط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آنان همچون گذشته مستحکم است.

این منطقه از جنوب و غرب به کوه‌های کرکس با حدود 3900 متر ارتفاع و از جانب شمال و شرق به دشت کویر و دریاچه نمک با حدود 750 متر ارتفاع از سطح دریا و کوه‌های یخاب و لطیف با حدود 2300 متر ارتفاع محدود است. آران و بیدگل با 912 متر پایین‌ترین و نطنز با 1372 متر ارتفاع از سطح دریا مرتفع‌ترین شهر منطقه هستند و ارتفاع کاشان از سطح دریا 945 متر است.
کاشان با فاصله 220 کیلومتر در جنوب تهران و با فاصله 210 کیلومتری در شمال اصفهان در مسیر شاهراه مرکزی جنوب ـ شمال ایران قرار دارد که این موقعیت با توجه به سابقه تاریخی و فرهنگی شهر زمینه مناسبی برای توسعه آن از جهات فرهنگی، علمی و صنعتی فراهم آورده است. همچنان که امروز صدها کارخانه بزرگ در صنایع فولاد، ماشین‌سازی، نساجی، قالی‌بافی، کاشی‌سازی، صنایع فلزی و تولید عرقیات در کنار صنایع دستی و بویژه قالی‌بافی فعالیت صنعتی دارند.

کشاورزی نیز علی رغم کم آبی، کم و بیش رونق دارد و محصولات باغی عمدتاً در بخش کوهستانی و سبزیجات و صیفی‌جات و جو و گندم و پنبه و اخیراً پسته در دشت‌های شمالی به عمل می‌آید.

مراکز علمی، آموزشی و دانشگاهی همانند دانشگاه کاشان، دانشگاه علوم پزشکی و ده‌ها مرکز علمی آموزش عالی همراه با حوزه‌های علمیه دینی در کاشان فرهنگ و اقتصاد شهروندان را در دهه‌های اخیر تحت تأثیر خود قرار داده است.

گرچه کاشان به جهت صنعت فرش دستباف و تهیه عطر و گلاب شهرت جهانی دارد، اما با توجه به ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی و اقلیمی بویژه آثار تاریخی و تنوع اقلیمی در منطقه شمالی شامل آثار طبیعی و تاریخی شهرستان آران و بیدگل به ویژه دریاچه نمک، مرنجاب و بندریگ و طبیعت کاملاً متفاوت در منطقه کوهستانی در کنار جاذبه‌های تاریخی و آیینی و وجود آثار تاریخی در شهرهای منطقه بویژه شهر کاشان موقعیت مهمی برای صنعت گردشگری در منطقه فراهم آورده است.

لينک هاي مرتبط با اين بخش
 تاریخچه شهر کاشان
 آثار تاریخی شهر کاشان
 مشاهیر شهر کاشان
 ویژگی‌های ممتاز کاشان
تعداد بازديد از اين صفحه : 15784
انتخاب وب سایت :  

کاشان-کیلومتر ۶ بلوار قطب راوندی
کدپستی 8731753153
تلفن : ۰۳۱۵۵۹۱۹
فكس دبيرخانه : ۰۳۱۵۵۵۱۱۱۲۱